Samokontrola
- Podrobnosti
- Napisal: Bojan
- Področje: Osnove kolesarstva
- Ogledov: 3975
KAJ JE SAMOKONTROLA?
Sami sebe kontroliramo z opazovanjem:
- Telesnih funkcij: srčni utrip (pulz), teža, počutje, občasno krvni tlak.
- Beležimo lunine mene in vreme.
Ko začnemo z opazovanjem je dobro vse zapisat, priporočam, da vodimo dnevnik. Po nekem času, ko sebe spoznamo, lahko dnevno zapisovanje tudi opustimo.
SRČNI UTRIP ALI PULZ
Je osnovna merljiva in najzanesljivejša funkcija. Na osnovi pulza se nadaljnje izračunavajo druge funkcije in parametri, ki nam jih posredujejo sodobni elektronski pripomočki.
Vse kar se v telesu dogaja pred, med in po aktivnostjo je povezano s srčnim utripom.
Trening po obdobjih
- Podrobnosti
- Napisal: Bojan
- Področje: Osnove kolesarstva
- Ogledov: 3680
CESTNO KOLESARJENJE: TRAJANJE SEZONE
Kolesarska sezona v celinskem delu Slovenije traja približno od marca do konca oktobra. Odločujoč pogoj za cestno kolesarjenje je vreme. Gorski kolesarji niso toliko občutljivi na nizke temperature kot cestni kolesarji.
Najprej razčistimo, kdaj so normalni pogoji za kolesarjenje po cestah. Pojem normalno uporabljam kot prispodobo za kolesarjenje v pogojih, ko se lahko sproščeno vozimo dlje časa, brez bojazni, da bi se zaradi vremenskih pogojev podhladili. Uporaba sodobnih oblačil sezono podaljša, a zrak ki nas obdaja in ga dihamo je še vedno hladen…
Prvi pogoj je, da je cesta suha. Mokra ali vlažna cesta je spolzka. Cestna kolesa so običajno brez blatnikov. Pa tudi če bi jih imela, bi bili še vedno mokri. Obleke, ki bi nas popolnoma ščitila pred vodo še ni.
.
Osnove treniranja
- Podrobnosti
- Napisal: Bojan
- Področje: Osnove kolesarstva
- Ogledov: 3922
1. KAJ JE TRENING?
Trening imenujemo celoten proces priprave telesa na izbrano aktivnost. Ta proces traja cel dan, 24 ur, cel teden 7 dni, celo leto 12 mesecev, toliko let kolikor se ukvarjamo s izbrano aktivnostjo. Ta stavek si morate dobro zapomniti, da boste razumeli zakaj nekatere primerjave niso smiselne.
V žargonu pa športniki imenujemo trening vsakokratno fizično aktivnost.
Obdelal bom področje rekreativne športne aktivnosti, za populacijo ki se ne ukvarja samo s športom. Mi imamo službo, družino, potem pa pride na vrsto šport. Če bomo v športu, ki nam pomeni prostočasno aktivnost uspešni, bomo to pozitivno razmišljanje in počutje prenesli na družino, v okolje kjer živimo. Posledično bomo v službi lažje delali, hitreje reševali službene probleme, postali bomo uspešni tudi v službi. Ko enkrat ta krog zavrtimo se počutimo mnogo bolje, življenje ni tako stresno. Živimo za užitek, uživamo ko živimo.
Priprava vrhunskih športnikov, ki cel dan posvetijo samo športu je povsem druga zgodba.
Kako se oblečemo za na kolo
- Podrobnosti
- Napisal: Bojan
- Področje: Osnove kolesarstva
- Ogledov: 2821
1. SPLOŠNA RAZLAGA
Peljali se bomo s kolesom. Vsem nam je razumljivo, da na kolesu piha. Hitreje ko gremo, bolj piha. Kadar piha nam je jasno, da je učinek
mraza večji. Zakaj mraza? Hitrost zraka nas hladi, ne greje, pa naj bo temperatura še tako visoka. Tu se pogovarjamo o hitrosti kolesarja in temperaturah ozračja, da ne bo kakih ekstremnih primerjav.
Z obleko se bomo zaščitili pred prekomernim hlajenjem. Pri sončnem vremenu in zunanjih temperaturah nad približno 25°C pa ima obleka kolesarja drugo funkcijo, zaščito pred sončnim sevanjem.
Izkustveno pravilo oblačenja za športne aktivnosti je: za tek se oblečemo eno plast manj, za kolo eno plast topleje, kot velja za normalno oblačenje.
Pedaliranje
- Podrobnosti
- Napisal: Bojan
- Področje: Tehnika kolesarjenja
- Ogledov: 3953
- SEDENJE NA KOLESU
Nastavili smo pozicijo, oblekli smo se. Čas je da se usedemo na kolo in odpeljemo.
Kolo moramo začutiti pod sabo. Sedenje ne sme povzročat neprijetnih občutkov.
Stopala so vpeta na pedala. Šprintarice imamo ohlapno zapete. V predelu prstov brez težav migamo. Podplat ob potegu navzgor odlepimo od podplata šprintarice. Zadnji del zapenjanja, konec jezika zapnemo toliko, da se šprintarica ne sezuva.
Sistemi zapenjanja šprintaric omogočajo spreminjanje tudi med kolesarjenjem. Pretesno zapete šprintarice kar hitro povzročajo bolečine v stopalih. Kri, ki nam dovaja energijo za delo mora nemoteno krožiti po celem telesu, tudi po prstih na nogi.
Sedež običajno povzroča največ težav. Izbira pravega sedeža je povsem osebna. Enostavno preizkusite več modelov, pa boste prišli do modela, ki vam ustreza. Razlike so majhne, tudi nevidne. Razlike med sedeži se občutijo, ko nanj sedemo in vsaj kako minuto vozimo.
.Stran 1 od 2
Register to Preberi več …